Léto v Kalsu

Léto v Kalsu

Léto v Kalsu

Když mezi městečky Lienz a Matrei ve Východním Tyrolsku odbočíte na klikatou horskou cestu vedoucí k národnímu parku Vysoké Taury, okouzlí vás téměř každý pohled z auta. Nejdřív prudké stoupání serpentinami a dech beroucí pohledy do údolí řeky Isel směrem k Lienzským Dolomitům. Osobitou atmosféru Východního Tyrolska začnete poznávat třeba při pohledu na stylový kostelík a stovky let staré dřevěnice kolem cesty. Ohromí Vás první pohled na krále rakouských velehor – majestátní Grossglockner. S nadšením zastavíte po spatření úžasného vodopádu, jehož voda se valí z vysoké skály do místní horské bystřiny. Překvapí Vás, jak málo aut po cestě potkáte. A to jste teprve na cestě do Kalsu.

Po 15 projetých kilometrech můžete mít pocit, že jste se ocitli na konci světa. Desítky či stovky starých dřevěnic ze všech stran obklopených alpskými velikány, divukrásná příroda, přívětiví a stále usměvaví místní lidé, to vše navozuje magickou atmosféru pohádkového světa. Díky tomu, že jste zavítali do oblasti národního parku, široko daleko nenarazíte na žádný tovární komín, čerpací stanici, autoservis či kolony kamiónů. Nečekejte však ani obchody se záplavou exkluzivního zboží , rušný noční život s bary či restauracemi za každým rohem. Zato Vám zde všude ochotně nabídnou třeba pravé tyrolské mléko od právě podojené krávy.

Několik hospůdek, tři hotely, pár stylových penzionů. Také obchod s potravinami, prodejna i půjčovna sportovních potřeb, banka, kostel. K tomu lanovky a vleky, skvělé sjezdovky, stovky kilometrů turistických tras i cyklostezek. Naštěstí turistický průmysl se záplavou turistů tuto oblast ještě „nepřeválcoval“, takže její označení „evropský ráj na zemi“ není vůbec přehnané. Skalnaté vrcholy v čele s „Velkým Zvonem“ hrdě šplhají vzhůru k obloze. Křišťálově čistá voda z tisíců horských pramenů neúnavně zásobuje bezpočet potůčků, potoků a horských říček, tu a tam se měnících ve větší či menší vodopády. Zprvu si divoce razí cestu skalnatými soutěskami, protéká nekonečnými lesními porosty, později se elegantně vine romantickými horskými údolími.

Vodní živel nenapodobitelným způsobem dotváří krásu zdejší krajiny. Ne náhodou filmaři z Holywoodu tvrdili, že našli nejkrásnější místo v Alpách. Ne náhodou si Kals zamiloval třeba německý prezident Richard von Weizsäcker. A když se místních zeptáte, v čem tkví kouzlo těchto zákoutí, vysvětlí Vám, že jeho veličenstvo Grossglockner posílá svým „poddaným“ v okolí pozitivní energii a díky ní zde lidé po dlouhá staletí žijí v pohodě, zdraví, bez stresů, konfliktů a ve vší harmonii s okolní přírodou. Turisté, kteří tady stráví alespoň několik dnů, jsou těmito místy naprosto fascinováni a místním nakonec dají za pravdu. A tak není divu, že dle samotných návštěvníků je Kals snad nejlépe hodnoceným rakouským střediskem. Pokud se o tom chcete sami přesvědčit, pokud chcete zažít výjimečnou, aktivní a zároveň luxusní dovolenou, přijeďte k nám do Kalsu. Nudit se rozhodně nebudete! Srdečně Vás zveme!

Výhledy

Výhledy